Den forventede sejr, men med bump på vejen……..

En på papiret forholdsvis lige kamp, med Præstø som favoritter den forventede sagde 2,5-3,5 i vores favør – men der er ingenting givet i Holdskak. En af Præstøs mange styrer, er den stabilitet,  ikke alene 2.holdet har, men generelt gældende for  alle klubbens hold. Vi var i dagens anledning i absolut stærkeste stilling. Tæskeholdet var samlet.

  1. Første mand færdig var holdet Junior, Sebastian – som egentlig kommer fint fra åbningen, som var noget London forsvar.  Sebastian for stillet sine brikker fint op og står egentlig  bedst – men glemmer at rokere og der ryger en hel officer 0-1
  2. Næste mand færdig var Bo – og hans nye stil med at være hurtig færdig og dermed undgå træthedssyndromet – ja det virker åbentbart. I Larsen Åbningen med 1.b3  – får Bo selv uden Dronning på brættet, spillet modstanderen  godt og grundigt baglæns. Et flot stilrent  spillet parti. 1-0
  3. Næste mand færdig var Peter Ravn, i  Nimzowitsch-forsvaret, fik Peter med sunde og fornuftige udviklingstræk, hurtigt fordel, og vandt på snedig vis en Officer. Slutningen var som man siger et spørgsmål om teknik…hvilket Peter demonstrerede at han mestrede 1-0
  4. Næste mand på tavlen var Henning. I en Dronning Gambit med 2.-,c6 Slavisk forsvar, kom Henning i problemer, efter i lang tid at have været fuldstændig symmetrisk. Da der endelig blev afviet , var det desværre til modstanderens fordel. Nogle bindinger og en fribonde i c-linien, og det press der førte med fik Henning sat sin Dronning yderst uheldigt. Det kostede en ren officer. 0-1
  5. Dagens gavebod stod, heldigvis for os, Lars’ modstander for. Efter en lidt passiv åbning fra Lars’ side –  Philidors Forsvar – kom der lidt kog i gryderne. Taktiske slagudvekslinger sluttede med at modstanderen tog en bonde, men fik til gengæld en lidt passiv løber gemt nede på a2. Lars blæste til angreb og satte hele sin kongestilling på spil, som vis det var et offer, var et noget tvivlsomt bondeoffer. Oven i købet en vital en i kongestillingen. Vil nøjes med at sige, heldet smillede til Lars, for lidt ud af det blå tilbød modstanderen remis, med + bonde og løberpar, og en splittet sort kongestilling. ½-½
  6. Sidste mand færdig var undertegnede. I Engelsk Åbning, fik holdlederen stort set lov til alt hvad han ønskede sig. En optimal opstilling af officerene, på de rigtige felter. Og da modstanderen så vælger ikke at bringe Kongen i sikkerhed – var det bare at blæse i hornet og angribe. Springer på d5, åben f-linie, tårn dublering i den åbne linie, så skal det næsten per definition gå galt. Det gjorde det så også – i en meget taktisk stilling, overser undertegnede det stille træk, som er så nemt at over se. Og mit hjerte, sprang et par slag over. Men heldigvis fik holdlederen samlet sig, og på trods af bumpet, var stilling så overlegen, at jeg på trods af  være bagud med to tårne for 2 officerer og en bonde, fik et mat angreb ført igennem. En mat midt på brættet kronede afslutningen. 1-0

Summa sumarum, vi vandt 3½-2½, hvilket var hvad Dr. ELO havde forudsagt

Tak til holdet – godt kæmpet drenge……. Jan Ambirk

Dette indlæg blev udgivet i Holdturneringen, Ikke kategoriseret. Bogmærk permalinket.

Skriv et svar