Tur til Uetze

Gruppebillede ved Møllemuseum

Turen gik til Uetze. Det er 32. gang vi mødtes siden 1989. Kun sidste år blev det aflyst pga Covid. Vi var 9 der satte kursen sydpå. Uetze/Hänningsen ligger ca. 320 km nede i Tyskland. Vi kørte fra Bårse/Præstø kl. 09:00, og landede ca. kl. 16:00. Vi fik kaffe og kage og snakken gik. Vi havde en ny mand med og tyskerne havde 2 nye ansigter. Fredag aften spiller vi altid alle mod alle lynturnering. Betænkningstid 4+2 med 20 deltagere. Længe stod Morten F. Jensen til sejren, men trætheden meldte sig og tabte de sidste 2 partier. Torben B. Jensen kom bagfra og løb med lynpokalen. Vi blev alle indlogeret privat hos tyskerne.Lørdag mødtes vi ved 10 tiden og var på udflugt til et mølle museum. Her brugte vi nogle timer og spiste frokost i det fri.Holdkampen skulle spilles kl. 15:30 over 9 brætter. Vores holdopstilling var: 1. Morten F. Jensen, 2. Torben B. Jensen, 3. Daniel Kokholm, 4. Anders F. Jensen, 5. Bo Munksgaard, 6. Henning Jensen, 7. Johannes F. Jensen, 8. Peter H. Ravn (ny med i Uetze) og 9. Mike Bahnsen. Vi tabte 5-4 og det burde have været værre. Henning fik en meget heldig remis, ved konstant at spille på fusk med 3 bønder nede. Mike var helt ned i sækken og havde kun en springer tilbage mod Dronning, springer og løber. Fuskede og blev pat.Efter holdmatchen blev der grillet, åbnet øl og hygget igennem.Søndag formiddag kaffe, kage og lidt lyn og farvel kl. 12:00.Endnu en fantastisk weekend med vores gode venner! Det er aftalt de besøger os første weekend i september til næste år.

Dette indlæg blev udgivet i Uetze. Bogmærk permalinket.

Skriv et svar